+420 277 277 949Po–Pá: 8:30–17:00
(prodejna 10–17:30)

    Pěstování kávy v Austrálii a na Havaji

    Zvláštností na Austrálii je to, že vlastně nemá vůbec žádné ideální podmínky pro pěstování kávovníků, ale přesto produkují velmi kvalitní zrna. Jedná se výhradně o arabiku Bourbon, kávu s velmi nízkým obsahem kofeinu, s lehce nahořklou a jemnou chutí. Bohužel vývoz australských zrn je omezen finančními náklady potřebnými na vypěstování a sběr (v extrémních podmínkách není možné nasadit česací stroje a ruční práce náklady ještě zvyšuje).
    Pěstování kávy v Austrálii a na Havaji

    Poslední zemí, která stojí ve vztahu s pěstováním kávy zmínit je spolkový stát USA Havaj. Kávovníky se zde pěstují v okolí sopečných svahů na západní zóně Kona již od počátku 19. století. Nehrozí tu mrazy a obloha je v odpoledních hodinách pravidelně oblačná, takže mraky zastiňují kávovníkové rostliny. Za nejlepší druh je označováno zrno Kona, o které charakteristika znalců mluví jako o tvarově nejkrásnějších. Káva Kona je velmi ceněna pro svoji vzácnost. Zrnka mají vyrovnanou velikost a jsou na pohled velmi hezká a lesklá, jsou lépe tvarovaná než všechna ostatní zrna. Mají modrozelenou barvu, která skladováním žloutne. Káva má velmi jemné aroma, plnou chuť a oříškovou příchuť. Někteří odborníci cítí v této měkké a přirozeně vyvážené kávě chuť skořice. Pravá zrna Kony se ale dají jen velmi těžko sehnat, většina kávových zrn s označením „Kona“ mají sotva 5 % zastoupení pravé havajské Kony.

    Také ze všech produkčních států podléhá havajský kávový průmysl nejpřísnějším kontrolám. Odběrateli kávy jsou především Filipíny a Spojené státy.