Vezmeme to pěkně popořadě. Od chvíle, kdy vám káva přijde domů, až po poslední zrníčka v balení. A všimněte si, že mluvíme o kávě zrnkové. S mletou je totiž mnohem větší potíž. I přes největší snahu prostě svoji chuť a aroma příliš dlouho neudrží.
Pouze v případě, že ji máte v plánu začít používat. V původním obalu totiž bývá káva dobře chráněná. Většinou se používají materiály, které k ní nepustí nic, co by ji znehodnotilo. Menší pražírny navíc zrnka častou sypou do sáčků s jednosměrným ventilem. Což je úplně ideální. A to neříkáme jen proto, že v nich prodáváme naši Aromaniac kávu.
Když už na ni přijde řada, schovejte ji po rozbalení do neprůhledné uzavíratelné dózy. Čím méně vzduchu se k ní dostane, tím lépe. Zrnka ale nepřesypávejte. Prostě je nechte v sáčku, z kterého vytlačíte vzduch.
Tip: Existují i speciální vakuové dózy na kávu. Díky nim se zbavíte přebytečného vzduchu, hermeticky ji uzavřou a káva tak vydrží ještě o něco déle.
Takhle uzavřenou kávu schovejte někam, kde je sucho, tma a maximálně 20 °C. Vysoké teploty přispívají k urychlené oxidaci i žluknutí olejů.
Promyslete taky, aby nebyla blízko aromatických potravin. Kromě vlhkosti totiž káva z okolí ráda absorbuje i pachy. Takže pryč s ní od koření, čajů nebo cibule a česneku.
Kromě světla je tam vlastně všechno, co chuť zabíjí. Vlhko, nízké teploty a spousta pachů. Takže opakujte po nás: „Do ledničky nebo mrazáku káva nepatří!“
Tip: Jestli se ale chcete pachů v ledničce zbavit, můžete na malý talířek najemno namlít trochu kávy. Tenhle bydlenkovský tip funguje. Jen ji pak nepijte.
Inu, záleží na tom, jak ji budete skladovat. Když se budete ale jen trochu snažit, bude vynikající i měsíc po upražení. Jestli zrnka necháte jen tak někde válet, můžou být znehodnocena do pár hodin. A to by byla přece obrovská škoda.
Jak se káva pěstuje, zpracovává a praží?
Jak si vybrat kávu, aby vám chutnala?
Jak si udělat espresso, cappuccino nebo caffè latte?
Od french pressu až po ledovou kávu