+420 277 277 949Po–Pá: 8:30–17:00
(prodejna 10:30–13, 14–18)
    Kávová akademie

    Jak namlít kávu pro různé způsoby přípravy

    Tak nějak všichni ví, že se zrnka musí před přípravou namlít. Už se ale míň mluví o tom, jaká je správná hrubost. To je totiž složitější a neexistuje na to jasná odpověď. Základy, od kterých se odpíchnout, samozřejmě existují. A můžou v začátcích zachránit hromady znehodnocené kávy.
    Jak namlít kávu pro různé způsoby přípravy

    Proč na mletí tak moc záleží?

    Protože výrazně ovlivňuje výslednou chuť. Různé postupy často počítají s různou dobou extrakce. A to se musí promítnout i do hrubosti. Jemnější mletí extrakci zpomalí – takže více vynikne typická hořkost. Naopak ovocné tóny se podpoří hrubším mletím.

    Dalším faktorem je samozřejmě i rozdílný způsob filtrace. Jen si vezměte, jak jemný je papírový filtr a jak naopak vypadá třeba sítko ve french pressu.

    Od nejhrubšího po nejjemnější

    Jestli se vám už nechce nic moc číst, můžete v rychlosti mrknout do tabulky. Tam si jednoduše zkontrolujete, jakou zvolit hrubost mletí pro konkrétní přípravu. A taky to, čemu se pak namletá káva podobá – to vám asi řekne nejvíc.

    TIP: Pamatujte, že s kávou se vyplatí experimentovat. Nebojte se občas ubrat, jindy přidat. Hledejte zkrátka takovou hrubost, která vám bude chutnat ze všeho nejvíc. U filtrovaných káv navíc doporučujeme řídit se celkovým množstvím. Méně kávy znamená o něco hrubší mletí a naopak.

    Hrubost mletí: Struktura kávy připomíná:
    Cold brew nejhrubší vločky
    French press hrubé hrubozrnnou mořskou sůl
    Vacuum pot a chemex střední hrubý písek
    Kónický dripper středně jemné cukr krupici
    Moka konvička* jemné krupici
    Espresso* velmi jemné hrubou mouku
    Džezva a český turek* extra jemné moučkový cukr
    * Způsoby přípravy, u kterých je lepší se držet doporučené hrubosti mletí.

    Cold brew vyžaduje velmi hrubé mletí

    Extrakce trvá u cold brew i několik hodin. Pro jeho přípravu se tak nejvíc hodí skutečně velmi hrubě mletá káva. Konzistencí by měla připomínat klasické vločky. Akorát se na rozdíl od nich dá pít. A ještě si pochutnáte.

    Do french pressu a perkolátoru patří hrubě mletá káva

    Káva se v obou případech filtruje přes kovové sítko. To není zas tak husté, takže zachytí jen větší částečky. Hrubé mletí by tak mělo být ideální. Vzhledem pak káva odpovídá hrubozrnné mořské soli. Až teda na tu barvu.

    Vacuum pot a chemex chtějí kávu středně namletou

    Namletá káva pro vacuum pot připomíná velmi hrubý písek. Hodí se také do chemexů – tedy dripperu, u kterého filtr těsně přiléhá na hladké stěny.

    Jestli budete mít chuť experimentovat, můžete zkusit kávu hrubší (jako na french press) nebo naopak jemnější (jako do klasických kónických dripperů). Pro začátek se ale vydejte zlatou střední cestou. Ať víte, jestli ubrat nebo přidat.

    Do kónických dripperů volte středně jemnou hrubost mletí

    Ať už je to no name dripper nebo legendární V60, budete potřebovat středně jemné mletí. Částečky totiž nesmí být příliš malé – káva by přes filtr tekla moc pomalu a přeextrahovala by se. Naopak u moc velkých by voda protekla rychleji, než by zrnka pustila chuť. Správně namletá káva vypadá asi jako cukr krupice.

    Jemně mletá káva si rozumí s moka konvičkou

    Konzistence kávy by měla připomínat krupici. Moka konvička navíc moc neodpouští. Pokud se netrefíte, káva vám místo pozvolného vytékání bude stříkat všude okolo. Je z toho pak nejen nepořádek, ale taky mrzení.

    Na espresso melte velmi jemně

    A to tak jemně, že se bude podobat hrubé až polohrubé mouce. Levnější domácí pákové kávovary vyžadují namletí o něco hrubší. Nemají totiž klasické sítko, ale sítko přetlakové. To by se příliš jemným namletím zničilo. Proto je dobré se při mletí pohybovat někde mezi hrubostí pro espresso a moka konvičku.

    Ale espresso je kapitolou samo o sobě. Taky proto jsme se o jeho přípravě už rozepsali. A snad tam všechno probrali. Jenom připomínáme – příliš hrubé mletí znamená nulovou cremu i chuť. Příliš jemné mletí zase nepříjemnou hořkost a tmavou cremu s černými okraji.

    Džezva potřebuje extra jemné mletí

    Káva, která připomíná moučkový cukr, je připravena pro džezvu. Nebo na arabskou (tureckou) kávu. Potřebujete totiž, aby kávová sedlina zůstala na dně a neplavala.

    Aeropress s otazníkem

    V Aeropressu připravíte kávu několika způsoby a pokaždé můžete kávu namlít jinak. Jen si vezměte vítěze světových šampionátů. Hrubost mletí se u nich pohybuje od velmi jemné až po hrubou.

    Podrobněji jsme to ale už probrali v článku věnovanému přímo přípravě kávy v aeropressu.

    Kávu namelte vždycky těsně před přípravou

    Jinak vám z ní zbytečně vyprchá značná část chuti i aroma. Ideální je namletou kávu zpracovat do 15 minut. Prostě nemelte do zásoby. Správné skladování se totiž na výsledku taky podepíše.

    … a neberte to mletí tak vážně

    Pamatujte, že rady nejsou dogma. Naopak. Odchylky jsou při přípravě kávy vítané a většinou se bez nich neobejdete. Takže správná hrubost není ta, která je někde napsaná. Ale ta, která nejvíc vyhovuje právě vám.

    Sdílejte

    Pěstování a zpracování kávy

    Jak se káva pěstuje, zpracovává a praží?

    Výběr kávy a příslušenství

    Jak si vybrat kávu, aby vám chutnala?

    Espresso a nápoje z něj

    Jak si udělat espresso, cappuccino nebo caffè latte?

    Alternativní způsoby přípravy kávy

    Od french pressu až po ledovou kávu