Na cold brew se nejvíc hodí velmi hrubě namletá káva. Strukturou by měla připomínat klasické vločky. Počítejte tak s 90–100 gramy na litr vody.
Ideální je kávu mlít až těsně před přípravou. Právě tak si totiž zachová všechny aromatické látky. A lidově řečeno nezvětrá.
Pomalu, nevylijte ji tam hned celou. Stejně přípravu cold brew neuspěcháte.
Jestli vám z kohoutku teče tvrdá nebo výrazně chlorovaná voda, tak ji přefiltrujte a nechte odstát. Všechno tohle totiž ovlivňuje chuť. A většinou ne pozitivně.
Jakmile vodu dolijete, jemně směs promíchejte a nádobu uzavřete. Ať se všechny chutě i vůně kumulují vevnitř a nikam neutíkají.
Cold brew uložte do chladu. Můžete ho nechat macerovat i při pokojové teplotě, ale není to ono. Jen pamatujte, že čím nižší teplota, tím delší doba extrakce. Většinou se doporučuje minimálně 16 hodin. Když ale vydržíte déle, třeba celý den, cold brew se vám odmění.
Než se do něj pustíte, ještě ho přefiltrujte přes jemné sítko, papírový filtr nebo plátýnko. Dobře poslouží i french press. Cold brew vydrží v lednici klidně 10 dní – teda jestli ho dřív nevypijete.
Tip: Jestli se chcete vyhnout ručnímu filtrování, můžete si pořídit speciální cold brew maker. Kávu nasypete do samostatného sítka, které pak jednoduše vyndáte.
Nejčastěji se podává na ledu s plátkem nějakého citrusu. Svěží tóny totiž skvěle doplní jeho jemnou chuť.
Úplně jinak než káva extrahovaná horkou vodou. Je jemný a nenajdete v něm extrémní hořkost ani kyselost. Oleje a kyseliny, které za nimi z velké části stojí, jsou totiž ve studené vodě nerozpustné. Naopak spousta sladších aromatických sloučenin ji bezpodmínečně vyžaduje. Díky nižšímu obsahu kyselin tak po něm často sahají lidé s citlivým žaludkem.
Chuť je tak příjemně vyrovnaná a čistá. Ale nebojte, kofeinu má díky dlouhé extrakci a množství použité kávy víc než dost.
Jak se káva pěstuje, zpracovává a praží?
Jak si vybrat kávu, aby vám chutnala?
Jak kávu skladovat, mlít a na co si dát pozor?
Jak si udělat espresso, cappuccino nebo caffè latte?