Z důvodu stěhování skladu máme nyní větší množství položek dostupné až od 24. 6., sledujte, prosíme, informace u produktů.
Objednávky přijaté ve čtvrtek 20. 6. po 15:30 a v pátek 21. 6. budeme expedovat v pondělí 24. 6.
+420 277 277 949Po–Pá: 8:30–17:00
(prodejna 10:30–13, 14–18)
  Kávová akademie

  Jak připravit cold brew?

  Že studená voda nedokáže vytáhnout z kávy chuť? Ale kdeže. Jen potřebuje víc času. Navíc na přípravu cold brew nemusíte mít žádný speciální přístroj. Stačí velká sklenice, mletá káva a krapet trpělivosti. Na výsledek si totiž budete muset počkat do dalšího dne.
  Jak připravit cold brew?

  1. Připravte si kávu

  Na cold brew se nejvíc hodí velmi hrubě namletá káva. Strukturou by měla připomínat klasické vločky. Počítejte tak s 90–100 gramy na litr vody.

  Ideální je kávu mlít až těsně před přípravou. Právě tak si totiž zachová všechny aromatické látky. A lidově řečeno nezvětrá.

  2. Zalijte kávu studenou vodou

  Pomalu, nevylijte ji tam hned celou. Stejně přípravu cold brew neuspěcháte.

  Jestli vám z kohoutku teče tvrdá nebo výrazně chlorovaná voda, tak ji přefiltrujte a nechte odstát. Všechno tohle totiž ovlivňuje chuť. A většinou ne pozitivně.

  3. Uzavřete a nechte louhovat

  Jakmile vodu dolijete, jemně směs promíchejte a nádobu uzavřete. Ať se všechny chutě i vůně kumulují vevnitř a nikam neutíkají.

  Cold brew uložte do chladu. Můžete ho nechat macerovat i při pokojové teplotě, ale není to ono. Jen pamatujte, že čím nižší teplota, tím delší doba extrakce. Většinou se doporučuje minimálně 16 hodin. Když ale vydržíte déle, třeba celý den, cold brew se vám odmění.

  4. Přefiltrujte a pijte

  Než se do něj pustíte, ještě ho přefiltrujte přes jemné sítko, papírový filtr nebo plátýnko. Dobře poslouží i french press. Cold brew vydrží v lednici klidně 10 dní – teda jestli ho dřív nevypijete.

  Tip: Jestli se chcete vyhnout ručnímu filtrování, můžete si pořídit speciální cold brew maker. Kávu nasypete do samostatného sítka, které pak jednoduše vyndáte.

  Nejčastěji se podává na ledu s plátkem nějakého citrusu. Svěží tóny totiž skvěle doplní jeho jemnou chuť.

  Jak cold brew chutná?

  Úplně jinak než káva extrahovaná horkou vodou. Je jemný a nenajdete v něm extrémní hořkost ani kyselost. Oleje a kyseliny, které za nimi z velké části stojí, jsou totiž ve studené vodě nerozpustné. Naopak spousta sladších aromatických sloučenin ji bezpodmínečně vyžaduje. Díky nižšímu obsahu kyselin tak po něm často sahají lidé s citlivým žaludkem.

  Chuť je tak příjemně vyrovnaná a čistá. Ale nebojte, kofeinu má díky dlouhé extrakci a množství použité kávy víc než dost.

  Sdílejte

  Pěstování a zpracování kávy

  Jak se káva pěstuje, zpracovává a praží?

  Výběr kávy a příslušenství

  Jak si vybrat kávu, aby vám chutnala?

  Před přípravou kávy

  Jak kávu skladovat, mlít a na co si dát pozor?

  Espresso a nápoje z něj

  Jak si udělat espresso, cappuccino nebo caffè latte?